Průvodce výběrem lanového a řetězového příslušenství: těchto 10 vychytávek vám nesmí chybět
Bez kvalitního lana nebo řetězu se v mnoha průmyslových odvětvích vůbec neobejdete. Pro přenášení těžkých břemen nebo jejich zabezpečení při přepravě jsou více než nezbytné. K tomu, aby splňovaly svůj účel, potřebují mít parťáka. Ten všechno udrží bezpečně a pevně pohromadě. Jak si ale vybrat lanové a řetězové příslušenství, které vám zajistí bezpečnou manipulaci s břemeny a zároveň zachová co nejdelší životnost řetězu a lana?
Jaké příslušenství pro lana a řetězy potřebujete?
Pokud nemáte přehled o tom, pro jaký konkrétní případ využít karabinu a kdy raději zvolit háky nebo závěsné oka, nevadí. Protože vám to všechno popíšeme a ukážeme si i jak komponenty instalovat.
Jako příslušenství k řetězům a lanům nejčastěji využijete:
- lanové svorky,
- lanové objímky,
- lanové očnice,
- háky k lanům a řetězům,
- lanové a řetězové třmeny,
- lanové a řetězové napínáky,
- řetězové a lanové kladky,
- lanové zámky (koncovky),
- karabiny,
- závěsná oka.
Jak jednotlivé komponenty fungují a k čemu slouží?
Svorky
Lanovou svorku využijete pro vytvoření oka na nerezových a ocelových lanech. Kolik svorek bude zapotřebí, poznáme podle průměru lana. Většinou jich potřebujeme 3 a 5 za sebou. Počítejte, že po vytvoření oka pomocí svorky se nosnost lana sníží o 50 %.
Návod k instalaci:
- Jako první upevněte lanovou svorku, která je nejblíže koncové části lana a zároveň nejdále od vytvořeného oka.
- Svorku umístěte matkou na stranu, kde lano pokračuje.
- Druhou svorku připevněte k očnici nebo oku.
- Zbývající svorku nebo svorky umístěte mezi dvě předchozí svorky.
Jak daleko jednotlivé svorky od sebe upevnit? Mezi každou svorkou by vám měl zůstat prostor na pomyslné 3 svorky.
Kolik svorek zvolit na základě průměru ocelového (nerezového) lana?
Šíře lana | Počet svorek |
od 3 do 5 mm | 3 |
od 6,5 do 19 mm | 4 |
od 22 do 26 mm | 5 |
od 30 do 40 mm | 6 |
Náš tip: Potřebujete kvalitnější a pevnější svorku na lano? DIN EN 13411-5 (DIN 1142) je naproti svorce DIN 741 ještě efektivnější. A nosnost lana snižuje jen o 30 %.
Objímky
Lanové lisovací objímky využijete podobně jako svorky pro výrobu lanových ok nebo ke spojení dvou ocelových lan. Vyrábí se nejčastěji z hliníku a pro spojení bude zapotřebí pákových kleští, svěrák nebo hydraulický lis. Do průměru lana 8 mm s menším namáháním spojů bude stačit spojit jednou z prvních dvou uvedených variant. Tímto lanovým příslušenstvím docílíte naproti svorkám trvanlivého spoje. Nosnost lana klesá o 30 až 50 %, v tomto ohledu jsou naproti svorkám výhodnější.
Náš tip: Vybírejte kvalitní lanové objímky vyhovující normě EN 13441–3.
Očnice
Slouží jako výztuha tam, kde by jinak došlo k nadměrnému ohýbání lana, a tím k jeho opotřebení nebo prasknutí. Nezbytná pomůcka pro ocelová, nerezová i nekovová lana nebo kabely. Lanovou očnici použijte při vytvoření lanového oka, ať už pomocí svorky nebo objímky.
Háky
Chcete si vyrobit své navijákové lano? Pak se vám kromě ocelového lana, očnice a koncovky hodí i vhodný lanový hák s pojistkou. Lanové háky kromě vlečení využijete jako vázací techniku nebo pro připojení k řetězu. V tomto případě se uplatní háky bez pojistky. Kluzný hák pomůže udělat flexibilní smyčku, což je ocenitelné pro manipulaci se dřevem v oboru lesnictví.
Třmeny
K propojení navijáku, lana a nerezového řetězu budou užitečné otočné kluzné třmeny. Ty se díky regulovatelnému kluznému dílu dají uchytit na naviják. A k čemu se toto lanové a řetězové příslušenství hodí?
V lesním průmyslu pro stahování dřeva nebo větví o více vrstvách současně, v dopravě slouží k uchycení nákladu a pomáhají při manipulaci s těžkými břemeny.
Dalším typem jsou třmeny s maticí nebo čepem. Jsou užitečné pro bezpečné spojení lana a háku. Nebo pro spojení dvou řetězů, ocelových lan a pásů s oky.
Napínáky
Pro napínání lana, sítí nebo kabelů jsou výborné napínáky. Existují ve variantách koncovek oko-oko, oko-hák nebo hák-hák. Jak napínače lan a řetězů fungují? Pomocí otáčení matice lano nebo řetěz takzvaně našponujete do požadovaného napětí nebo určité délky.
Kladky
Lanové i řetězové kladky využijete pro napnutí, navinutí a tažení. Výhodou je znásobení tažné síly, obrácení směru tahu a přítomnost maznice, která se stará o prodloužení životnosti lana.
Lanové kladky se využívají ke zvedání těžkých břemen, například k vyprošťování vozidel nebo v lesnictví. Mají žlábek, který zajišťuje správné vedení lana. Řetězové kladky jsou k dostání se žlábkem nebo ozubeným kolečkem. Při výběru lanové a řetězové kladky musíme vybírat nejen podle způsobu uchycení, ale také podle maximálního možného zatížení a kompatibility s šířkou lana.
Zámek (koncovka)
Zámek slouží k zakončení ocelového lana a k jeho zajištění proti vypadnutí. Použitím této koncovky se ocelové lano nezalamuje a je možné ho opětovně vyjmout.
Návod k instalaci:
- Lano protáhněte svorkou.
- Ohněte jej a provlečte zámkem.
- Vznikne vám oko, do kterého se vloží klín.
- Zatažením docílíte utažení lana v zámku.
Karabiny
Karabina se skládá z těla, západky, zámku a maticová karabina též z pojistky zámku. Pomocí karabiny na popruh zavěsíte různé prvky nebo je k sobě spojíte. Má široké spektrum využití, a to nejen v průmyslu, ale též pro sport, v záchranářství, pro dílnu, zahradu.
K čemu přesně poslouží, závisí na materiálovém zpracování.
- Ocelové karabiny – dosahují vyšší pevnosti, nosnosti, odolávají nárazům, oděru, ohybu a zkrutu. Využijete je pro kotvení, uchycení lehčích břemen nebo jištění.
- Kabiny ze slitin – nejčastěji hliníku, duralu nebo titanu. Jsou méně odolné proti poškození, ohybu a oděru. Díky nízké hmotnosti se využívají v horolezectví nebo jako pomocné prvky v záchranářství.
Závěsná oka
Šroubovací závěsná oka jsou výborné na zvedání, manipulaci a spouštění těžkých břemen za pomoci pevně instalovaných i mobilních jeřábů. Na oko upnete háky, zvedací pásy nebo třmeny. Vybrat si můžete ze dvou variant, a to s maticí nebo šroubem, a různých rozměrů.
Nebo máte v plánu postavit dětem houpačku? V naší nabídce najdete i houpačkové háky.